КЗВО «Вінницький
гуманітарно-педагогічний коледж»
КАФЕДРА ГЕРМАНСЬКОЇ ТА СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ
ІСТОРІЯ Й СЬОГОДЕННЯ КАФЕДРИ
Відповідно до нової редакції Закону України «Про вищу освіту», досвіду підготовки з 2007 року бакалаврів зі спеціальності 014 Середня освіта «Мова і література (англійська)» та з 2020 року зі спеціальності 035 «Філологія (Германські мови та літератури (переклад включно), перша ‒ англійська)», і процесу розбудови в коледжі системи фахових кафедр, було створено профільну випускову кафедру германської та слов’янської філології.
НАВЧАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ
Колектив кафедри забезпечує освітній процес для студентів філологічного факультету коледжу з наступних теоретичних і практичних дисциплін германської та слов’янської філології:
- англійська мова (історія мови, лексикологія, теоретична граматика, теоретична фонетика, стилістика, теорія і практика перекладу, країнознавство, практична граматика, практична фонетика, практичний курс англійської мови, ділова англійська мова, а також численних спеціалізованих курсів на вибір);
- німецька мова;
- польська мова.
Завдяки участі Комунального закладу вищої освіти «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж» у спільному проекті Міністерства освіти і науки України та Британської Ради «Шкільний учитель нового покоління» було розширено перелік дисциплін із методики викладання іноземних мов, упроваджено низку інноваційних спецкурсів, спрямованих на оновлення змісту й форм підготовки майбутніх учителів англійської мови.
У вивченні предметів спеціалізації акцент зроблено на використання британських і американських підручників, матеріалів мережі Інтернет, відеокурсів, DVD, застосування сучасних технічних засобів навчання. Пошук оптимальних шляхів реформування дистанційної форми взаємодії із здобувачами освіти знайшов своє втілення в роботі над впровадженням електронних мультимедійних комплексів навчальних дисциплін у системі «Collaborator».
Під керівництвом викладачів кафедри активно працюють студентські гуртки, філологічні студії та наукові проблемні групи, де студенти мають змогу глибше опановувати спеціальні знання відповідно до своїх науково-пізнавальних інтересів. Здійснюється підготовка студентів до участі у Всеукраїнських науково-практичних конференціях (доктор філол. наук Войцехівська Н. К., канд. пед. наук Головська І. В., канд. пед. наук, доцент Марценюк О. Г., ст. викл. Михальчук О. М., канд. пед. наук, доцент Мовчан Л. Г.), керівництво курсовими та бакалаврськими роботами. Результатом кропіткої праці викладацького складу кафедри з обдарованою молоддю є участь студентів філологічного факультету у Всеукраїнському конкурсі перекладачів «Львів Європейський 2021», фіналістами якого стали Деревенко Олександра, Мельник Ярослава, Воїнська Ірина (керівник канд. пед. наук, доцент Мовчан Л. Г.).
Кафедра забезпечує керівництво різними видами педагогічної практики студентів філологічного факультету, до яких належать практика в літніх оздоровчих таборах, спостереження та пробні уроки з англійської мови, практика з науково-педагогічних досліджень тощо.
Члени кафедри активно співпрацюють із Національним агентством із забезпечення якості освіти від вишів комунальної форми власності (канд. пед. наук, доцент Марценюк О. Г.); є експертами з визначення порогового рівня із зовнішнього незалежного оцінювання з англійської мови (канд. пед. наук, доцент Марценюк О. Г., викл. Юрченко М. В.), екзаменаторами, які перевіряють відкриті тестові завдання ЗНО з англійської мови (канд. пед. наук Кушнір А. С., канд. пед. наук, доцент Марценюк О. Г.; канд. пед. наук, доцент Мовчан Л. Г., викл. вищої категорії Дрейчук О. В., викл. І категорії Юрченко М. В.).
Плідною є тісна співпраця кафедри з Міжнародним освітньо-методичним центром Dinternal Education, освітніми та культурними організаціями й установами м. Вінниці, а саме: Академією безперервної освіти, Вінницьким торговельно-економічним інститутом КНТЕУ, Вінницьким національним технічним університетом, Вінницьким національним медичним університетом ім. М. І. Пирогова, Вінницьким державним аграрним університетом, Вінницьким фінансово-економічним університетом, а також із інформаційним центром «Вікно в Америку», Вінницьким обласним українським академічним музично-драматичним театром ім. М. К. Садовського, загальноосвітніми школами міста тощо. Колектив кафедри налагодив тісні зв’язки з вишами та науковими установами інших регіонів, як-от: Національною академією наук України, Українським центром оцінювання якості освіти, Хмельницькою гуманітарно-педагогічною академією, Уманським державним педагогічним університетом ім. Павла Тичини, Київським університетом ім. Б. Грінченка, Київським національним педагогічним університетом ім. М. П. Драгоманова, Донецьким національним університетом ім. В. Стуса (м. Вінниця), Кам’янець-Подільським національним університетом ім. Івана Огієнка.
Науково-педагогічні працівники активно публікують власні напрацювання у фахових виданнях у царині філології та педагогіки, є постійними учасниками міжнародних і всеукраїнських конференцій, круглих столів, семінарів, тренінгів, зокрема за кордоном.
Повсякденна напружена праця викладачів кафедри задля піднесення престижу професії вчителя-філолога, що невдовзі творитиме історію нашої держави й сприятиме її інтеграції в європейський світовий простір, втілюється в організації студентських конференцій і семінарів на базі коледжу, зокрема Міжколеджної студентської науково-практичної конференції «Сучасна лінгводидактика в початковій школі: проблеми, пошуки, здобутки» (2019, 2020, 2021 рр.) та засідань студентських філологічних студій «Теоретична та дидактична лінгвістика: ключові аспекти філологічної освіти» (2019, 2020, 2021 рр.). Кафедра ініціювала відкриття та забезпечує роботу Центру міжнародних іспитів “Cambridge Preparation Centre” для підготовки та отримання сертифікатів на рівень знання англійської мови А1-С1, Teaching Knowledge Test і підготовки до Єдиного вступного іспиту (ЄВІ). Кафедра є організатором обласних конкурсів з іноземних мов, зокрема «Регіональний конкурс есе англійською мовою для здобувачів базової та повної загальної середньої освіти Вінницької області «Vinnytsia Thinks English»», творчого конкурсу з іноземних мов серед здобувачів закладів фахової передвищої освіти Вінницької області «Світ мов та мови світу», міжвузівського фестивалю з перекладознавства (за участю здобувачів вищої освіти КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж» та Черкаського державного бізнес-коледжу).
Викладачі постійно працюють над підвищенням рівня фахової підготовки через участь у семінарах та тренінгах Міжнародного освітньо-методичного центру Dinternal Education , у вебінарах National Georgaphic Learning and Linguist; у заходах асоціацій TESOL, IATEFL; у регіональних навчально-методичних семінарах-тренінгах із методики підготовки випускників шкіл до ЗНО з англійської мови; он-лайн курсах і вебінарах Британської Ради в Україні, он-лайн конференціях видавництва Macmillan «The Macmillan Education Online Conference»; у тренінгах із інноваційних методик викладання іноземних мов тощо; регулярно проходять підвищення кваліфікації у вишах Вінниці та України; дають відкриті та показові заняття.
Помітно активізувалась робота в напрямку розроблення авторських лекційних курсів, написання підручників і навчальних посібників. Якісними та виконаними на високому науково-методичному рівні є словники й методичні вказівки для практичних занять і самостійної роботи студентів філологічного факультету. Серед викладачів кафедри є чимало кураторів академічних груп, які в процесі виховної роботи зі студентами організовують цікаве дозвілля для своїх вихованців: екскурсії Вінниччиною та Україною, внутрішньогрупові та загальноколеджні виховні заходи. Студенти є постійними відвідувачами Вінницького українського академічного музично-драматичного театру імені М. К. Садовського, місцевих музеїв і кінотеатрів, заходів інформаційного центру «Вікно в Америку», освітнього ярмарку Посольства США в Україні тощо. Викладачі-куратори залучають своїх вихованців до здорового способу життя через прогулянки на катері, пікніки на природі, катання на роликах і ковзанах тощо. Започатковано традицію проведення серед студентів філологічного факультету лінгвокраїнознавчого фестивалю «October-fest in Ukrainian style». Проводяться зустрічі студентів філологічного факультету з представниками Корпусу миру із США.